Przejdź do treści

Europejski producent, dystrybutor, lub podmiot planujący prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA nie będzie w stanie zbudować poważnej sprzedaży na rynku amerykańskim bez rozwiązania kwestii logistycznych. Poważni kontrahenci w USA będę wymagać od europejskich producentów magazynowania produktów na terenie Stanów Zjednoczonych. Zagraniczny podmiot może magazynować towar we własnym magazynie w USA lub korzystać z usług firm logistycznych. Rozwiązanie kwestii logistyczne nie jest tak proste, a wynajem magazynu w pierwszym lepszym miejscu może być kosztownym błędem dla europejskiego podmiotu budującego działalność gospodarczą na rynku amerykańskim.

Logistyka w USA
Logistyka w USA

Magazyn USA ale gdzie

Stany Zjednoczone to obszar o powierzchni ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych, 50 stanów, gdzie sam stan Texas jest 2-krotnie większy od obszaru Polski. W jaki sposób polski podmiot sprzedający produkty na rynku USA powinna podejść do wyboru lokalizacji dla magazynu swojej firmy w USA? Jest parę strategii dotyczących wyboru lokalizacji magazynu na terenie USA.

  • Lokalizacja magazynu powinna znajdować się blisko największego kontrahent w USA z którym zagraniczna firma planuje robić interesy w modelu B2B.
  • W przypadku podbój rynku „niszowego”, geograficznego, na terytorium USA i działania w modelu B2C, europejski podmiot powinien wynająć magazyn w jednej z amerykańskich metropolii gdzie znajduje się największa grupa potencjalnych konsumentów na rynku USA.

Logistyka USA a realia rynku amerykanskiego

Amerykańscy odbiorcy wymagają sprawnego dostarczanie zakupionego produktu. Optymalna logistyka- lokalizacja magazynu w USA pozwoli na szybkie wysyłki i w miarę rozsądne opłaty za lokalne przesyłki, jak i ekspresowe przesyłki. Magazyn europejskiej firmy w USA powinien mieć rozsądny dostęp do portów morskich i lotniczych w Stanach Zjednoczonych. W większości przypadków europejski podmiot eksportujący produkty do USA będzie wysyłał towar drogą morską. Lokalizacja magazyn w USA w pobliżu portów morskich pozwoli na szybkie przesyłanie towarów z Europy i pewne oszczędności związane z lokalnym transportem pomiędzy amerykańskim portem morskim a końcowym magazynem w USA. Typowa analiza lokalizacji magazynu w Stanach Zjednoczonych wygląda następująco.

Polski producent eksportujący produkty z branży spożywczej powinna rozważyć otwarcie magazynu w stanie Nowy Jork lub New Jersey. Dzięki takiemu rozwiązaniu eksporter z Polski będzie posiadać opcję wysłania kontenerów z produktami spożywczymi do portów morskich w New York lub Newark, lub w przypadku produktów o krótkim okresie ważności do 3 portów lotniczych, La Guardia, JFK lub Newark Ariport. Wszystkie wymienione porty morskie są w promilu 2 godzin jazdy samochodem, dzięki czemu odbiór europejskich produktów spożywczych z portów w okolicach NYC i ich przewiezienie do końcowego magazynu firmy w Nowym Jorku lub New Jersey będzie mogło odbywać się sprawnie i relatywnie tanio. Pomimo ze istnieje opcja magazynowania produktów spożywczych w jednym z „tańszych” amerykańskich stanów, na przykład w Stanie Pensylwania, który jest odległy około 2.5 godziny od miasta NYC, nie jest to dobre rozwianie. Koszt wynajmu magazynu w „tańszym” stanie będzie pewnie 2-krotnie mniejszy od kosztu wynajmu powierzchni magazynowej w mieście NYC lub w Stanie New Jersey. Polski eksporter otwierająca magazyn w Stanie Pensylwanii, oszczędzi na samym koszcie wynajmu magazynie w USA, ale z drugiej strony zapłaci więcej za transport między portem morskim a dalej oddalonym magazynem w USA. Dodatkowym wyzwaniem dla polskiego producenta może być znalezienie odpowiedniej obsługi magazynu lub pracowników w stanie Pensylwania.

Wybrane kwestie związane z wynajem magazynu w USA

  • Wynajem magazyn w USA zwykle wiąże się ze znalezieniem i podpisaniem umowy z lokalną agencją nieruchomości, brokerem, który specjalizuje się w poszukiwaniu i wynajmie powierzchni magazynowych na terenie Stanów Zjednoczonych.
  •  Większość amerykańskich umów najmu magazynu wymaga zobowiązania się do wynajmu magazynu na dłuższy okres, tzn. 2-3 lata. W bardziej dochodowych okolicach Stanów Zjednoczonych jest bardzo trudno znaleźć powierzchnię magazynową o małym metrażu. „Mały” magazyn w USA to pomieszczenie o powierzchni poniżej 300 metrów kwadratowych.
  • Europejskie produkty magazynowany na terenie Stanów Zjednoczonych powinien być ubezpieczone. W większości przypadków zagraniczna firma korzystająca z logistyki w USA będzie musiał uzyskać własne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w USA. Amerykańska polisa ubezpieczeniowa będzie pokrywać straty związane ze zniszczeniem magazynowego towaru, jak i szkody spowodowane przez towar magazynowany w Stanach Zjednoczonych.
Logistyka USA a podatki w USA

Magazynowanie europejskiego towaru związane z jest kwestiami podatkowym w USA- zagraniczny podmiot prowadzący działalność gospodarcza w USA może być zobowiązany do składania sprawozdań finansowych i/lub płacenia podatków od dochodu z USA. Dodatkowo, zagraniczna firma wynajmująca magazyn w USA, może być zobowiązana do pobierania i odprowadzania podatków VAT. Więcej informacji na temat podatku sales tax w USA.

Doradztwo logistyka USA

Jeżeli Twoja firma potrzebuje pomoc przy znalezieniu, wynajmie, zorganizowaniu magazynu na terenie Stanów Zjednoczonych, analizie kosztów, ubezpieczeniu towaru lub kwestiach prawno-podatkowych związanych z wynajmem magazynu w USA- napisz do nas.