Europejski podmiot planujący wprowadzenie produktu na rynek USA najczęściej posiada dwie opcje. Najmniej realistyczne opcja to planowanie szybkiego znalezienia dystrybutora w USA, który zakupi dużej ilości nowego nieznanego polskiego produktu i sam zajmie się sprzedażą zupełnie nierozpoznawalnej marki na rynku Stanów Zjednoczonych. Druga, bardziej skuteczna opcja na wprowadzenie produktu na rynek amerykański, to długoterminowa inwestycja w cierpliwe budowanie własnej sprzedaży na rynku USA.
Strategia wprowadzenia produktu na rynek amerykański
Dystrybutor w USA
- Zainwestować swoje fundusze i czas w budowanie sieci sprzedaży dla nowego produktu na rynku USA, jeżeli nie posiada takiej sieci sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych.
- Zainwestować fundusze we wprowadzenie nowego produkt do swojej oferty sprzedaży.
- Przeszkolić amerykańskich sprzedawców, którzy nie znają polskiego produktu.
- Ograniczać swoje ryzyko od odpowiedzialności cywilnej poprzez opłacanie amerykańskiej polisy ubezpieczeniowej, a także może ponosić ryzyko, iż jego obecna polisa ubezpieczeniowa wzrośnie w przypadku gdy nowo wprowadzany produkt będzie uważany za produkt podwyższonego ryzyka na rynku amerykańskim.
- Ponosić wydatki związane z magazynowaniem nowego produktu wprowadzanego na rynek USA. Nowy polski produkt przez dłuższy okres może słabo sprzedawać się na rynku amerykańskim, ponieważ konsumenci nie będą rozpoznawać nowego produktu i środki marketingowe potrzebny do wypromowania nowego produktu na rynku amerykańskim mogą być ograniczone.
Reasumując, w modelu #1 wprowadzenia polskiego produktu na rynek USA, dystrybutor w USA przyjmuje na swoje barki cały ciężar, ryzyko i koszty związane z wprowadzeniem polskiego produktu na rynku amerykański. Więc jeżeli to jest tak trudne to jak robią to inne firmy z Europy wprowadzające europejskie produkty na rynek amerykański? Istnieją przypadki gdzie dystrybutor w USA chętnie podejmie się takiego jednostronnego ryzyka gdy
- Dystrybutor będzie zarabiać bardzo wysokie marże na sprzedaży polskich produktów na rynku USA. Na przykład prowadząc sprzedaż na rynku niszowym, lub gdy istnieją bariery prawne „chroniące” amerykańskiego dystrybutora przed zalewem chińskiej konkurencji.
- Polski produkt wprowadzany na rynek USA będzie bardzo unikalny. W takim przypadku amerykańscy dystrybutorzy nawet nie będą walczyć o cenę produktu, lecz naciskać na polskiego producenta, aby jak najszybciej rozpocząć sprzedaż unikalnego polskiego produkty na rynku amerykańskim.
Budowanie własnej sieci sprzedaży na rynku USA
Co będzie potrzebne do wprowadzenia produktu na rynek USA
Wprowadzenie nowego produktu na rynek USA, będzie wymagać:
- Otwarcie własnej spółki w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji o założeniu firmy w USA.
- Zatrudnienia amerykańskich pracowników lub przedstawicieli handlowych.
- Wynajmu magazynu na terenie USA w celu zapewnienia sprawnego dostarczania produktów do amerykańskich odbiorców końcowych.
- Prowadzeniem profesjonalnej obsługi klienta na rynku amerykańskim.
- Nieustannego inwestowania w marketing na rynku amerykańskim.
Europejski podmiot planujący wprowadzenie nowego produkt na rynek USA i zbudowanie sprzedaży powyżej 2 milionów rocznie wymaga poważnej początkowej inwestycji i długoterminowej cierpliwości. Niestety, na rynku amerykańskim nie ma drogi na skróty!