Europejski przedsiębiorca planujący założenie działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych nie powinien zatrudnić pierwszego lepszego doradcy do szybkiej lub taniej rejestracji firmy w USA. Podczas gdy w internecie można znaleźć bardzo dużo informacji zarówno po angielsku, jak i po polsku dotyczących kwestii rejestracji firm w USA, bardzo dużo doradców po obydwu stronach oceanu nie do końca rozumie ograniczenia i bariery, które napotka europejski przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.
Na przykład, amerykański doradca rzadko pracujący z europejskim podmiotami nie będzie rozumiał prostych barier, które napotka polski przedsiębiorca podczas otwarcia konta bankowego w USA. Otwarcie konta bankowego dla firmy w USA z amerykańskim udziałowcem jest proste. Przy otwieraniu kont bankowych dla firm w USA z zagranicznymi udziałowcami sytuacja utrudnia się.
Z drugie strony oceanu, wielu doradców nie rozumie kwestii prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w USA. Na przykład, jaka jest potencjalna odpowiedzialność cywilna w Stanach Zjednoczonych i w jaki sposób zminimalizować takie ryzyko. Inną kwestią nie do końca zrozumiana przez europejskich doradców to naliczania i odprowadzaniem podatku od sprzedaży w USA. Europejski doradca sugerujący dla europejskiego klienta rejestracje firmy w Delaware w celu uniknięcia podatków w USA, bardzo często wprowadza takiego klienta na minę podatkową po dwóch stronach oceanu.
Dodatkowo, obecna sytuacja finansowa stanowych urzędów podatkowych sprawiła, iż zaczęły one poszukiwać nowych źródeł dochodu. Jednym z takich źródeł będzie egzekwowanie podatków stanowych od sprzedaży, VAT w USA. Dlatego europejski podmiot wraz ze swoim doradcą powinien poważnie przeanalizować wybór amerykańskiego stanu, na którego terenie terenu firma w USA będzie prowadzić działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.
Rejestracja firmy w USA, na co zwrócić uwagę
- Wybór amerykańskiego stanu do założenia działalności gospodarczej.
- Rozwiązanie kwestii przyjmowanie płatności od amerykańskich konsumentów i podmiotów gospodarczych.
- Wywiązywanie się z obowiązków podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Stanów Zjednoczonych.
- Ubezpieczenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.
- Pozwolenia na prace dla europejskich pracowników pracujących w oddziale spółki w USA.
- Prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie z prawem Stanach Zjednoczonych.
- Nawiązanie współpracy z lokalnymi doradcami i przedstawicielami, którzy będą wspierać prowadzenie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.
- Pobierania i rozliczanie się ze stanowych podatków od sprzedaży.
Każda nowa spółka lub działalność gospodarcza zarejestrowana w jednym z amerykańskich urzędów stanowych po 1 stycznia 2024 roku musi złożyć wstępny raport o beneficjentach rzeczywistych w przeciągu 90 dni od dnia rejestracji działalności gospodarczej w USA, lub naraża się na karę 500 dolarów za każdy dzień naruszenia. Więcej informacji.