W bardzo wielu amerykańskich branżach zbudowanie poważnej sprzedaży nie może odbyć się bez posiadania lokalnego przedstawiciela handlowego w Stanach Zjednoczonych lub nawiązania współpracy z dystrybutorem w USA, który posiada własną siatkę sprzedawców na rynku amerykańskim.
Dlaczego posiadać przedstawiciela handlowego w USA?
W przeszłości uczestniczyliśmy wraz z polskimi klientami w imprezach handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeden z naszych klientów, polski producent butów, bezskutecznie uczestniczył w 3 targach branżowych w USA, zanim nawiązał współpracę z nasza firma. Problem nowego klienta wyjaśniła się, gdy dołączyliśmy do klienta podczas jego czwartych targów w Las Vegas.
- Po pierwsze, ponad połowa osób pracujących na stanowisku klienta nie rozmawiała płynnie po angielsku, czyli zupełnie nie potrafiła kontaktować się z potencjalnymi amerykańskimi klientami- co odstrasza klientów w USA!
- Potencjalni kontrahenci odwiedzający stanowisko polskiego producenta nie chcieli mieć bezpośredniego kontaktu z producentem lub jego pracownikami w Polsce. Potencjalni kontrahenci z USA prosili o kontakt z przedstawicielem handlowym w Stanach Zjednoczonych.
Wymogi rynku amerykańskiego
Amerykańskich podmioty lubią prowadzić działalność w efektywny sposób i wymagają od innych kontrahentów profesjonalną obsługę klienta, tzw. „customer service”. Kontrahent w USA, z którym polska firma ma nadzieję robić wspólne interesy, nie będzie zastanawiać się, czy polski pracownik odbierze telefon po godzinach jego pracy, tzn. po godzinie 15-ej polskiego czasu. Potencjalni partnerzy na rynku USA oczekują, iż będą obsługiwani w amerykańskiej strefie czasowej. Budowanie sprzedaży na rynku USA wymaga nieustannego utrzymywania osobistych relacji z kluczowymi ludźmi, chodzenia na obiady, zaproszenia na ciekawe imprezy, spotykania się podczas lokalnych imprez handlowych, czyli po prostu nieustannego potwierdzania, że europejska firma inwestuje nie tylko w jedno razowa sprzedaż lub transakcje, ale w długoterminowe partnerstwo na rynku amerykańskim
Znalezienie i zatrudnienie przedstawiciela w USA
Dlaczego zagraniczna spółka budująca działalność gospodarczą w USA, która planuje zatrudnić przedstawiciela handlowego w USA nie powinna samodzielnie podejmować się takiego zadania?
- Najczęściej polska spółka nie ma realnego rozeznania, w którym z amerykańskich stanach poszukiwać kandydatów do pracy. Rynek USA to 50 stanów i ponad 320 milionów mieszkańców.
- Znalezienie odpowiedniego przedstawiciela firmy w USA jest nierealne do zrealizowania przez telefon, Skype czy też podczas jednego spotkania z wybranym kandydatem na sprzedawcę w USA. W jednym z naszych projektów, dwóch najlepiej mówiących sprzedawców, których wybrał i zatrudnił klient z Polski, okazali się kompletnym niewypałem.
- Nieznajomość prawa w USA, prawa pracy, itp. związanego z zatrudnieniem przedstawiciela, pracownika, agenta spółki w USA może stać się kosztownym błędem.
- Brak rozeznania w realiów związanych z kosztem życia w Stanach Zjednoczonych, najczęściej przekłada się na oferowanie nieodpowiednich warunków zatrudnienia dla przedstawiciela handlowego na rynku amerykańskim.
- Znalezienia i stworzeniem warunków do pracy dla przedstawiciela w USA jest trudnym zadaniem do wykonania, kiedy pracuje się w dwóch strefach czasowych oddalonych o co najmniej 6 godzin.
Przedstawiciel handlowy w USA- wsparcie
W jaki sposób przeprowadzić proces znalezienia i zatrudnienia przedstawiciela handlowego w USA, który zajmie się rozwojem sprzedaży polskich produktów na rynku amerykańskim? Jedną z opcji jest nawiązanie współpracy z nasza firma i wykorzystanie praktycznego doświadczenia z rynku USA, jak i dostępu do profesjonalistów w USA, z którymi współpracujemy. To łącznie ponad 30 lat doświadczenia w zatrudnieniu pracowników na rynku USA. Wspólnie zrobimy to skutecznie- ponieważ znamy realia rynku USA, a także oczekiwania przedstawicieli handlowych na rynku Stanów Zjednoczonych!
Napisz do nas: [email protected]