Bardzo często otrzymujemy zapytania dotyczące oddelegowania polskich pracowników do pracy w USA. Większość zapytań posiadały dwa wspólny elementy. Polski podmiot otrzymuje zlecenie na wykonanie prac na terenie USA od europejskiego partnera, a polska firma posiada bardzo ograniczona wiedze o realiach rynku amerykańskiego, wymogach wizowych i regulacjach prawnych w Stanach Zjednoczonych.
Prawo pracy w USA
Wybrane kwestie związane z oddelegowaniem polskich pracowników do legalnej pracy w USA.
- Nie ma mowy o planowaniu podatkowym, gdy oddział polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych będzie generował dochód z rynku amerykańskiego.
- Projekt najczęściej będzie wymagał otwarcia oddziału spółki w USA.
- Europejscy pracownicy nie mogą podjąć legalnej pracy w USA bez posiadania odpowiedniej wizy pracowniczej do USA.
- Uzyskanie wizy pracowniczej nie jest tanie. Kazda wiza pracownicza do USA będzie kosztować parę tysięcy dolarów jedynie w opłatach administracyjnych.
- Podmiot prowadzący działalność gospodarcza w więcej niż jednym z amerykańskich stanów, posiada dodatkowe stanowe obowiązki podatkowe.
- Wykonywanie niektórych prac na terenie USA wymaga posiadania specjalistycznych licencji.
- Umowa zlecająca wykonywanie prac na terenie USA powinna pozwalać na wykonywanie prac przez podmioty trzecie.
- Polski pracodawca, jak i pracownicy wykonujące prace na terenie Stanów Zjednoczonych będę płacić i odprowadzać podatki w USA.
- Zatrudnienie lokalnych podwykonawców w USA będzie nierealne w przypadku gdy europejski podmiotów nie zna realiów rynku amerykańskiego.
Wznowienie z Czerwca 2024. Polski pracownik w amerykańskiej firmie dostał zakaz wjazdu do USA na wizie B1. Klient posiada oddział firmy w Teksasie. Pracownik parokrotnie przyjeżdżał do USA w celach biznesowych, podczas ostatniego wjazdu pracownik otrzymał zakaz wjazdu do USA do momentu otrzymania wizy pracowniczej.