Bardzo często otrzymujemy zapytania od europejskich klientów dotyczące oddelegowania pracownika do USA. Najczęstszy scenariusz to polski podmiot otrzymujący zlecenie od europejskiego partnera na wykonanie prac na terenie USA, a polska firma posiada ograniczoną wiedze o realiach rynku amerykańskiego, wymogach wizowych w USA i prawie pracy w Stanach Zjednoczonych.
Delegowanie, praca w Stanach a prawo pracy
Wybrane kwestie z którymi będzie musiała się zmierzyć polska firma planująca oddelegować polskich pracowników do legalnej pracy w USA.
- Nie ma mowy o planowaniu podatkowym, gdy oddział polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych będzie generował dochód z rynku amerykańskiego.
- Uzyskanie wiz do USA najczęściej będzie wymagało otwarcia oddziału spółki w USA.
- Europejscy pracownicy nie mogą podjąć legalnej pracy w USA bez posiadania odpowiedniej wizy pracowniczej do USA.
- Uzyskanie wizy pracowniczej nie jest tanie. Każda wiza pracownicza do USA będzie kosztować ponad 3500 dolarów parę jedynie w opłatach administracyjnych.
- Podmiot prowadzący działalność gospodarcza w więcej niż jednym z amerykańskich stanów, będzie posiadać dodatkowe obowiązki podatkowe.
- Wykonywanie niektórych prac na terenie USA wymaga posiadania specjalistycznych licencji. Na przykład prace elektryczne nie mogą być wykonywane bez licencji.
- Dobrze przygotowana umowa zlecająca wykonywanie prac dla amerykanskiego partnera powinna pozwalać na wykonywanie prac przez podmiot europejski.
- Polski pracodawca, jak i pracownicy wykonujący prace na terenie Stanów Zjednoczonych będę płacić i odprowadzać podatki w USA.
- Zatrudnienie lokalnych podwykonawców w USA będzie nierealne w przypadku gdy europejski podmiot ma ograniczona wiedze o rynku amerykańskim.
Wyjazd do USA
Polski pracodawca planujący legalne oddelegowania parunastu lub więcej pracowników do pracy w USA powinien być świadomy, iż taki proces zajmie parę miesięcy, a także wymaga przygotowania strategii działania na rynku USA. Poniżej wybrane elementy związane z projektem oddelegowanie pracownika do USA.
Proces uzyskania wizy pracowniczej do USA nie polega na szybkim wypełnieniu aplikacji o wizę do USA lub elektronicznego formularza ESTA. W trakcie przygotowania elementów potrzebnych o wizę pracownicza, europejski pracodawca napotka wiele barier które ciężko będzie rozwiązać z Polski. Reasumując: szybkie przyjęcie „dużego” projektu w USA bez przeprowadzenia analizy i przygotowania strategii działania dotyczącego uzyskanie odpowiednich wiz do USA może zakończyć się bardzo źle dla polskiego podmiotu planującego oddelegowanie pracownika do USA.
Wyjazd do USA bez wizy pracowniczej wznowienia
- Październik 2023. Polski inżynier przybywa do USA na wizie B1 w celu wykonywania prac na terenie USA. Przyjazd kończy sie aresztowaniem i zakazem wjazdu do USA przez okres 5 lat.
- Czerwiec 2024. Polski pracownik w amerykańskiej firmie dostał zakaz wjazdu do USA na wizie B1. Klient posiada oddział firmy w Teksasie. Pracownik parokrotnie przyjeżdżał do USA w celach biznesowych, podczas ostatniego wjazdu pracownik otrzymał zakaz wjazdu do USA do momentu otrzymania wizy pracowniczej
- Sierpień 2024. Polski obywatel wielokrotnie podróżował do USA na zezwoleniu ESTA gdzie przeprowadzał szkolenia. Podczas ostatniego wjazdu do USA, turysta nie został aresztowany, deportowany do Polskim a także usunięty z programu ESTA.